Sağlıklı gülüşler...

Hizmetlerimiz

Diş Eti Hastalıkları

DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PERİODONTOLOJİ)

Diş eti hastalıkları (periodontal hastalık), dişi çevreleyen ve destekleyen dokuları etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Dişi çevreleyen kemikte ve yumuşak dokularda yıkıma neden olduğundan hiç çürüğü olmayan dişler bile bu hastalık nedeniyle kaybedilebilir.Genellikle son aşamaya kadar ağrısız seyrettiği için belirtileri hasta tarafından zor farkedilir.

Dişeti Hastalıkları Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Bu hastalıklar genellikle kronik seyreden hastalıklardır. Hastalık var olmasına rağmen bir süre hiç fark edilmeyebilir. Diş etleri kanıyorsa ve büyümüşse, diş taşları varsa, kimi zaman diş etleri çekilmiş ve dişler uzamışsa, bazı dişler yer değiştirmiş ve araları açılmışsa, dişler sallanıyorsa, ağızda kötü bir tat ve kötü bir koku varsa mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Hastalık başlangıç aşamasında sadece diş etini etkiler. Bu aşamada ağız kokusu, diş etlerinde şişme, kızarıklık ve parlak görünüm, fırçalama sırasında ya da kendiliğinden oluşan kanama gibi belirtiler gösterir. En önemli nedeni yetersiz ağız bakımıdır, diştaşı oluşumu, uygun olmayan diş restorasyonları veya genetik yatkınlık gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Tedavisi, iyi bir diş taşı ve kök yüzeyi temizliğini takiben yeterli ağız hijyeninin sağlanması ile mümkündür.

Bu aşamada yeterli tedaviler uygulanmazsa dişler etrafında biriken bakteri plağı ve diş taşlarının etkisiyle sırasıyla dişeti, diş kökünü kemiğe bağlayan lifler ve dişi destekleyen kemikte yıkım oluşur. Kronik periodontitis adı verilen bu enfeksiyonun ilerlemesi dişin kaybına neden olur. Dişeti hastalıklarında, başlangıçta teşhis edilen kronik periodontitis vakaları cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilirken, ileri düzeydeki kronik periodontitis vakaları ilave cerrahi yöntemlerle dişeti hastalıkları tedavi edilir.